CD INTERAKTIF


Pembelajaran ini menggunakan CD- interaktif sebagai bahan bantu mengajar. Video di atas menunjukkan cara penggunaan CD interaktif yang telah kumpulan kami ciptakan. Banyak kelebihan dan manfaat yang kita boleh perolehi. Pembelajaran akan lebih menarik dan tidak bosan. Ia juga dapat mengasah kemahiran guru dan juga murid-murid dalam penggunaan teknologi terkini. Pada masa yang sama juga kita boleh aplikasikan pendekatan bermain sambil belajar.
 Berikut merupakan RPH berdasarkan bahan bantu mengajar ini.

Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru: Tuan Nor Syafiqah binti Tuan Losin
Kelas: 5 Tahun
Hari: Jumaat
Tarikh: 13 Disember 2019
Masa: 30 minit
Bil. Kanak-Kanak: 15 orang murid
Tajuk : Mari Mengenal Haiwan
Tema : Haiwan
Subtema: Haiwan darat
Tunjang Utama : Tunjang Sains Dan Teknologi ( Sains Awal)
Standard Kandungan : (SA 3.3) Membuat penerokaan ke atas haiwan
Standard Pembelajaran : (SA 3.3.1)  Menamakan haiwan
                                         (SA 3.3.3) Mengecam bunyi haiwan
Pengabungjalinan : Tunjang Komunikasi ( Bahasa Melayu )
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, kanak-kanak akan dapat..
1)      Mengenali bunyi haiwan seperti kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam
2)      Menamakan haiwan seperti kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam
Pengetahuan Sedia Ada : Kanak-kanak sudah mengenali rupa haiwan
Bahan Bantu Mengajar : CD Interaktif, Komputer, Projektor
Nilai Murni : Bertolak Ansur, Bekerjasama

Langkah / Masa
Isi Kandungan
Aktiviti
Catatan / ABM
Set Induksi
(3 minit)
Menyanyi dan menari bersama kanak-kanak
Lagu ‘Pak Atan Ada Ladang’
·         Guru memberi ucapan salam dan bertanya khabar

·         Guru memberitahu tajuk pembelajaran

·         Guru memulakan kelas dengan meminta kanak-kanak bangun dan menyanyikan lagu ‘Pak Atan Ada Ladang’ dengan iringan muzik
Muzik ‘Pak Atan Ada Ladang’
Langkah 1
(10 minit)
Mengenal bunyi dan gaya haiwan seperti kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam
·         Guru memulakan kelas dengan membuka CD interaktif di hadapan.

·         Guru memperkenalkan bunyi haiwan dan nama haiwan seperti kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam

·         Setelah selesai sesi mengenali bunyi haiwan, guru membahagikan kanak-kanak kepada beberapa kumpulan

·         Guru memberitahu kanak-kanak permainan yang akan dimainkan

·         Guru mendemontrasikan cara bermain permainan yang akan dimainkan

·         Cara bermain:
1)      Guru menunjukkan gambar haiwan kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam di skrin. Kemudian kanak-kanak diminta untuk memilih kotak yang berbunyi suara haiwan berdasarkan gambar yang tertera.
2)      Kanak-kanak perlu membuat gaya haiwan berdasarkan jawapan yang dipilih.

·         Bagi kumpulan yang berjaya menjawab dengan betul, guru akan memberikan ganjaran

·         CD interaktif
·         Projektor
·         Komputer

Langkah 2
(10 minit)
Mengenali nama-nama haiwan seperti kucing, lembu, monyet, kambing dan ayam
·         Guru menunjukkan permainan seterusnya.
·         Kemudian guru memulakan permainan kedua iaitu memilih nama haiwan yang betul berdasarkan gambar haiwan yang tertera.

·         Cara permainan
1) Guru menunjukkan gambar haiwan satu persatu dan disebelah gambar tersebut mempunyai dua pilihan jawapan.
2) Kanak-kanak perlu memilih nama haiwan yang betul mengikut gambar yang ditunjukkan.

·         Guru memberi pujian dan ganjaran kepada kanak-kanak yang boleh menjawab dengan betul


·         CD interaktif
·         Projektor
·         Komputer
Langkah 3
(5 minit)
Spinning wheel
(latihan pengukuhan)
·         Guru menunjukkan permainan ketiga iaitu permainan spinning wheel di skrin

·         Guru memberi arahan cara bermain:

1) Setiap wakil kumpulan perlu kehadapan dan memusingkan spinning wheel.
2.) Kemudian kanak-kanak itu perlu membuat bunyi haiwan dan gaya haiwan yang telah dipilih daripada spinning wheel itu.

·         CD interaktif
·         Projektor
·         Komputer
Penutup
(3 minit)
Memberi penghargaan
·         Guru memberikan pujian dan tepukan kepada kanak-kanak
·         Guru mengucapkan terima kasih kepada kanak-kanak atas kerjasama yang diberikan





Comments

Popular posts from this blog

Mari Mengenali Haiwan

HARIMAU

LESSON PLAN SAINS